Żyjemy w erze elektronicznej, otaczają nas ekrany telewizorów, komputerów, notebooków, telefonów komórkowych, małe ekraniki zegarków. Poruszamy się po świecie wirtualnym natężając nieustannie wzrok, aby wybrać odpowiednią ikonę na pulpicie. Nasze oczy ciężko dla nas pracują, najpierw w pracy, a potem w domu przed telewizorem lub komputerem. Nauczyliśmy się już dbać o swoją kondycję, wiemy, że dla naszych stóp istotne jest wygodne obuwie, dla kręgosłupa prawidłowa postawa, ćwiczenia i pływanie, dla zdrowia całego organizmu odpowiednia dieta, dla włosów stosowanie szamponów i odżywek pielęgnacyjnych. Ćwiczymy mięśnie brzucha i pośladków, ujędrniamy biust, ciężko pracujemy nad wyrobieniem mięśni ramion czy klatki piersiowej.
Ciągle jednak „po macoszemu” traktujemy nasze oczy. Lekceważymy potrzeby tego, tak podstawowego dla naszej egzystencji narzędzia, jakim jest oko i dopiero poważne zaburzenie jego działania wywołuje naszą panikę. A przecież najprostszą metodą jest, jak zawsze profilaktyka. Cóż prostszego niż włączyć do naszych ćwiczeń tych kilka dodatkowych dla oczu. Na przykład:
zrób głęboki wdech; mocno zmruż oczy, zaciśnij zęby i napnij mięśnie twarzy. Zatrzymując powietrze nachyl się na 3-5 sek., a gdy podniesiesz głowę z powrotem do góry zrób wydech, otwórz szeroko oczy i usta. Pomrugaj i poruszaj oczami, zrób kilka oddechów i doczekaj się całkowitego odprężenia oczu. Powtórz to ćwiczenie od 6 – 12 razy, a zobaczysz natychmiast rezultaty.
Ćwiczenia te nie są ani bardziej skomplikowane, ani nie zajmują więcej czasu od innych.
Pomagają one utrzymać oczy w dobrej kondycji, zrelaksować je, zapobiegają pogarszaniu się wzroku. Wykorzystywane są również w celu korygowania już istniejących wad, jak np.: jaskra, zaćma, zez, astygmatyzm, krótko- i dalekowzroczność. Nie zastąpią co prawda leczenia tradycyjnego, ale z pewnością zwiększą jego efektywność.
Korygowanie wad wzroku, poprzez tego typu ćwiczenia propaguje od około dziesięciu lat krakowska firma „Akasha”. Na organizowanych przez nią kursach można nauczyć się, pod kierunkiem doświadczonego terapeuty ćwiczeń, zmienić nawyki, które negatywnie wpływają na kondycję oczu, jak również zmniejszyć dolegliwości już istniejące. Szkoła Widzenia Siergieja Litwinowa opiera się na stworzonej przez amerykańskiego okulistę Wiliama Batesa metodzie redukcji wad wzroku. Doktor Bates badał związki wad wzroku nie tylko z uszkodzeniami fizycznymi, ale również z napięciem psychicznym. Stwierdził, że większość problemów powstaje na skutek nadwerężania oczu, ciągłych napięć gałki ocznej oraz psychicznych zahamowań. Kurs gimnastyki dla oczu wykorzystuje niektóre elementy metody dr. Batesa uzupełniając je o pracę z energią, ćwiczenia rozluźniające kręgosłup, mięśnie oka i całe ciało.
Nasza cywilizacja jest coraz bardziej wymagająca, a zanieczyszczone środowisko coraz bardziej szkodliwe. Musimy uważać na to, co jemy, czym oddychamy, obniżać poziom cukry, cholesterolu i stresu. Najwyższy czas, aby zwrócić uwagę także na nasze oczy. Wystarczy opuścić powieki i zastanowić się, co czujemy, czy odczuwamy mrowienie pod powiekami, czy oczy pieką czy są zmęczone? Ludzki organizm jest bardzo delikatnym mechanizmem, wymaga troski i uwagi, aby działać bezproblemowo i bezboleśnie. Czasem wystarczy tak niewiele, aby czuć się lepiej i nie być zmuszonym do długoletniego leczenia farmakologicznego.
Anna Mazgaj
Fitness oczu